Kıbrıs Plajları

Karpaz Altın Kumsal

kibris-plajlari-karpaz-altin-kumsal
Yazar : Jerome

Kıbrıs Karpaz Altınkumsal

Türkiye’den her yıl yoğun şekilde yerli turist akınına uğrayan Kıbrıs, dünyanın vazgeçilmez tatil yerleri arasında gelir. Özellikle farklı plajları ile bir adım öne çıkmaktadır. Bu konuda Karpaz Altın Kumsal en önemli sahil alanlarından biri olarak yoğun ilgi görür. Kıbrıs‘ın kuzeyinden başlayarak Anadolu’ya doğru uzanmış olan Karpaz Yarımadası’nda yer alır. Uzun ve sivri bir bölge olarak bilinen bu yer, her kısmıyla büyük bir doğallık sergiler.

Muhteşem manzarası, harika kumu ve denizi ile yaz aylarında yoğunluk yaşadığını söylemek gerekir. Diğer Kıbrıs plajları ile birlikte aynı şekilde dünya çapında bilinen en önemli plajları arasında gelmektedir. Çevre düzenlemesi yapılmış olarak özel koruma altında olduğundan dolayı, bu plaj güvenli şekilde kullanılabilmektedir.

Tarihi Özelliği Olan Karpaz Altınkumsal

Altınkum sahilleri olarak da geçen Karpaz Altın Kumsal, iki ayrı sahil üzerinden kullanılmaktadır. Özellikle mitolojik dönemden gelen tarihi özelliği sahilin daha ayrıcalıklı hale gelmesine olanak tanımış durumda. Güzellik ve aşk tanrıçası olan Afrodit’in doğduğu yer olarak biliniyor. Bu özelliği Kıbrıs plajı olarak Altınkum sahillerini daha da önemli hale getiriyor ve büyük ilgi görüyor. Oldukça uzun bir plaj şeridine sahip olan karpaz, her türlü olanağa sahip şekilde yaz aylarında keyifle değerlendirilir. Diğer önemli kıbrıs plajları ile mutlaka değerlendirilmesi gereken önemli sahil alanları arasında yer almaktadır.

Karpaz Altın Kumsal

Tertemiz Kumsalı ile Özel Kapuz Plajı

Yaz aylarında titiz şekilde çevre düzenlemesi gerçekleştirilen Karpaz Altın Kumsal, pırıl pırıl parıldayan altın kumlarıyla anılmaktadır. Aynı şekilde engin denizi çevredeki yarımadalar eşliğinde güzel bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. En önemli özelliklerinden biri caretta caretta ve Chelonia Mydas deniz kaplumbağalarının öğrenme alanları olmasıdır. Bu sebepten dolayı özel olarak koruma altında tutulur. Böylesi harika bir doğa olayını resmedebilmek ve şahit olabilmek için birçok turist Kıbrıs‘a bu amaçla uğrar. Böylece Kıbrıs üzerinde yer alan diğer plajları da değerlendirerek ülkenin tüm nimetlerinden keyifle faydalanır.

Doğallığını Koruyan Özel Kıbrıs Plajı

Özellikle caretta caretta ve Chelonia Mydas kaplumbağa türlerinin üreme alanı olduğundan dolayı, özel olarak koruma altında tutulmaktadır. O yüzden ünlü olduğu gibi bakirliğini de koruyan en önemli Kıbrıs plajları arasında yer alır.

Yazar Hakkında

Jerome

Aslen İzmirli olup 1981 doğumludur. 1999 - 2002 yılları arasında Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde okumuştur. Mağusa'da çok sevilen biri olduğu için Mağusa'nın göz bebeği lakabını almıştır.

2 Yorumlar

  • Bir gün kıbrısa gitmek nasip olur ise mutlaka gideceğim ilk yerlerden birisidir denizi kumu güneşi doya doya tatmak istediğim bir yer burası çok doğal ve mükemmel bir yer görünüyor bence herkesin gidip görmek istediği biryer 🙂

Yorum Yap