Kıbrıs Plajları

Alagadi Plajı

kibris-alagadi-plaji
Yazar : Jerome

Her sene yaz sezonu büyük ilgi gören Kıbrıs, özellikle sahiller açısından dünyanın en önemli tatil rotalarından biridir. Hem yerli hem de yabancı turist olarak yaz aylarında büyük yoğunluk yaşayan Alagadi Plajı ise, Kıbrıs‘ın en önemli plajlarının arasında geliyor. Özellikle caretta caretta ve yeşil kaplumbağaların yumurtlama alanı olarak dünya çapında büyük öneme sahiptir. Her yıl birçok insan bu muhteşem anı görebilmek için Kıbrıs‘a seyahat gerçekleştirir. Böylece hem bu harika doğal olaya şahitlik eder hem de diğer Kıbrıs plajları ile birlikte, denizin ve kumun tadını sonuna kadar çıkarır. Mavilik ve yeşilliğin buluştuğu eşsiz bir manzara sunan bu plaj, şu an Kıbrıs’ın en önemli sahilleri arasında bulunmaktadır.

Turistlerin Gözdesi Alagadi Plajı

Yaklaşık olarak Girne’nin 15 kilometre kadar doğusunda bulunan Alagadi Plajı, doğallığı ile bir adım öne çıkmaktadır. Türkiye’de ve Kıbrıs‘ta ikamet edenlerin olduğu kadar dünyanın farklı ülkelerinden birçok yabancı turistin de gözdesidir. Özellikle sakin bir plaj olması ile büyük beğeni toplar. Yapılmış olan çevre düzenlemesi, geniş alternatiflere sahip olması, tatilcilerin uğrak yeri haline gelmesine olanak tanımıştır.

Bilindiği üzere Kıbrıs bütün bir yıl boyu çoğunlukla yazı yaşar. Bu sebepten dolayı tatilcilerin daha çok yaz ayını geçirebilecekleri özel bir olanak tanımaktadır. Lüks otelleri, gece eğlenceleri ve bar mekanları gibi ayrıcalıklar da turist çekmektedir. Tabii şüphesiz önemli ayrıcalıkları arasında Kıbrıs plajları gelir.

Kıbrıs Alagadi Plajı
Kıbrıs Alagadi Plajı

Doğal Koruma Altında Olan Alagadi Plajı

Doğal ortamının bozulmaması için Alagadi Plajı koruma altında olan en önemli plajlar arasında yer almaktadır. Plaj aktiviteleri ve su sporları burada yasaklanmıştır. Böylece caretta caretta ve yeşil kaplumbağaların yumurtlama dönemi doğal ortamlarını korur. Gerçekleştirilen gözlem sayesinde genelde saat 20:00 olduğunda bu Kıbrıs plajı kapatılır.

En Özel Kıbrıs Plajları

Birbirinden değişik özellikleri ile Kıbrıs plajları dünya çapında oldukça beğeni görmektedir. Değişik özelliklere sahip olan alagadi, özellikle doğal ortamı sayesinde her kesimden insanın çok fazla ilgi gösterdiği plaj arasında bulunmaktadır. Kıbrıs‘a gelindiği zaman mutlaka bu plaja gelinmesi ve muhteşem özelliklere sahip doğal ortamının yaşanması önerilir.

Yazar Hakkında

Jerome

Aslen İzmirli olup 1981 doğumludur. 1999 - 2002 yılları arasında Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde okumuştur. Mağusa'da çok sevilen biri olduğu için Mağusa'nın göz bebeği lakabını almıştır.

Yorum Yap